Aktualności 

Kronika Wypadków
 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Sztab Ratownictwa SKSR współpracuje

z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

20141126rcb

 
Na mocy porozumienia, które podpisali Dyrektor   Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich oraz  Prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej Jerzy Płókarz, Centrum  będzie na bieżąco przekazywać Sztabowi Ratownictwa SKSR ostrzeżenia o zagrożeniach, które mogą powodować istotne utrudnienia dla ludności.
 
 

Sztab Ratownictwa SKSR przekazuje te  ostrzeżenia za pomocą CB-radia.

Elżbieta RafalskaMinister Elżbieta Rafalska zwróciła się do władz samorządowych z apelem o identyfikację placówek, w których mogą przebywać osoby wymagające całodobowej opieki, a co do których zachodzi podejrzenie, że działają nielegalnie tj. bez wymaganych prawem zezwoleń.

Pismo w tej sprawie zostało już skierowane do wojewodów.

O każdym takim przypadku należy informować służby Wojewody.  Szybka informacja w takich sprawach, przekazana do Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich, pozwoli na wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie i ochronę praw osób korzystających z takich form pomocy.

 

W ramach prowadzonej przez nas "Sieci Życia", opracowaliśmy "KARTĘ ŻYCIA".

Wychodząc z domu, warto mieć przy sobie opracowaną przez Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej „Kartę Życia”, zawierającą cenne, podstawowe informacje, które w sytuacji, gdy dana osoba nie będzie w stanie ich udzielić, mogą przyczynić się do znacznego usprawnienia akcji ratunkowej.

Jest to rozwiązanie bezkosztowne, każdy może pobrać z naszej strony taką kartę i ją wydrukować (najlepiej drukarką laserową lub igłową). Zalecamy, żeby osoby chore oraz starsze / seniorzy, nosili przy sobie taką kartę, w której należy zapisać kilka podstawowych informacji, mogących przyczynić się do znacznego usprawnienia akcji ratunkowej w sytuacji, gdy dana osoba nie będzie w stanie ich udzielić.

Pomijając fakt, że w naszej ocenie nazwy typu „pudełko życia” „koperta życia” „opaska życia” itp. są wynikiem modyfikacji ustanowionej kilkadziesiąt lat temu przez nas nazwy "Sieć Życia" i stanowią naruszenie naszych praw chronionych przepisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także odnosimy wrażenie, że sprzedawcy chcą w ten sposób wywołać mylne przeświadczenie, że rozwiązania te są aprobowane przez naszą organizację, to przede wszystkim wkładanie części dokumentacji medycznej do pudełka i na dodatek umieszczanie tego pudełka w lodówce uważamy za wysoce niewłaściwe.

Jedyny pomysł, który nam przychodzi do głowy, dlaczego ktoś wymyśla umieszczanie pudełka w lodówce, to że pudełko, które ma być wkładane do lodówki, musi mieć atest na kontakt z żywnością i tym samym pewnie jest o wiele droższe niż zwykłe pudełko plastikowe, które takiego atestu nie ma – można więc na nich najprawdopodobniej o wiele więcej zarobić.

Z materiałów Policji.

pol ldŁódzcy policjanci zatrzymali 5 osób podejrzanych o serię włamań do mieszkań. Trzy osoby obmyśliły plan, którego wykonanie zleciły dwóm innym. Odzyskano większość zrabowanych przedmiotów.Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Cała piątka została tymczasowo aresztowana.

 Z materiałów Policji.

Warszawa.

sasiadŚródmiejscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież złotej biżuterii. To kolega sąsiada, który opiekował się mieszaniem pod nieobecność jego właścicielki. Artur C. podczas jednej z wizyt wyniósł z mieszkania wszystkie precjoza, które kobieta trzymała w szufladach szafy. Za to przestępstwo 24 latkowi grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Z materiałów Policji.

mlotkiemZ młotkiem napadł na pracownika salonu gier. Kilka godzin później był już w rękach policjantów.

Około godziny 15.00 dyżurny lubartowskiej komendy został zaalarmowany o rozboju, do którego doszło w salonie gier na terenie miasta. Nieznany sprawca zaatakował pracownika salonu, gdy ten zajęty był przeliczaniem pieniędzy. Cios młotkiem w głowę oszołomił pracownika, co wykorzystał  napastnik kradnąc pieniądze. Jego łupem padło ponad 2 tys. zł. Po wszystkim sprawca uciekł samochodem w nieznanym kierunku.

 

Z materiałów Policji.

343Policjanci z Mokotowa ustalili osoby odpowiedzialne za szereg włamań i kradzieży do mieszkań na terenie Warszawy. Policjanci szacują, że straty spowodowane przez nich mogą sięgać nawet 80 tysięcy złotych. Główny podejrzany najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie, natomiast wobec kobiety zastosowano dozór policyjny. Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu pracowali nad sprawami związanymi z włamaniami do mieszkań i domów na terenie dzielnicy. Z okradanych lokali ginęła najczęściej gotówka, biżuteria i sprzęt RTV.

Z materiałów Policji.

Policjanci ratowali starszą kobietę

– zostali powiadomieni przez czujnych sąsiadów i rodzinę.

Policjanci w jednym z mieszkań na terenie Lubina znaleźli skrajnie wycieńczoną 75-latkę. Kobieta trafiła pod opiekę lekarzy. O braku kontaktu z kobietą dyżurnego lubińskiej policji powiadomili sąsiedzi oraz zaniepokojona rodzina. Przez Polskę przechodzi fala upałów - stróże prawa apelują, by w tym czasie szczególnie pamiętać o osobach starszych.

Z materiałów Policji.

444seniorPolicjanci zatrzymali 22-letniego mężczyznę, który próbował oszukać poznańskiego seniora. Podając się za policjanta CBŚP wmówił poszkodowanemu, że bierze on udział w policyjnej akcji. Tym razem udało się zapobiec utracie pieniędzy. Podejrzewany o oszustwo trafił do aresztu.

Policjanci z referatu patrolowo interwencyjnego Komisariatu Poznań Stare Miasto i Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu otrzymali od dyżurnego polecenie aby pilnie pojechali na Pl. Wolności. W jednym z banków starszy mężczyzna próbował zaciągnąć kilkudziesięciotysięczny kredyt. Był przekonany, że bierze udział w policyjnej akcji. O całej sytuacji poinformowała policjantów córka poszkodowanego.

Z materiałów Policji.

Do kradzieży doszło podpoznańskim Swarzędzu. Dwóch konwojentów weszło do banku, a trzeci niespodziewanie odjechał samochodem. Wkrótce potem porzucone auto znaleziono. Konwojent i pieniądze z samochodu zniknęły. Według szacunków było to prawie 8 mln złotych.

Z materiałów Policji.

381plebanieOpolscy kryminalni zatrzymali 34-latka i jego o rok starszego kolegę. Mężczyźni podejrzewani są o włamania do ponad 20 plebanii na terenie województwa opolskiego i śląskiego. Policjanci odzyskali część skradzionego mienia. Wartość skradzionych rzeczy to ponad 100 tys. złotych.

Na przełomie sierpnia i września opolscy policjanci odnotowali kilka przypadków włamań do plebanii. Funkcjonariusze, którzy byli na miejscu przestępstw, zabezpieczyli ślady i przesłuchali świadków.

Z materiałów Policji.

341pomoc pol

Funkcjonariusz Komisariatu Policji w Stąporkowie uratował 79-letnią kobietę, która skrajnie wyczerpana oczekiwała na pomoc przez kilka godzin. Dzięki natychmiastowej reakcji policjanta nie doszło do tragedii.

Z materiałów Policji.

Odzyskane skradzione mieniePolicjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu z warszawskiej Woli zatrzymali cztery osoby podejrzane o kradzież z włamaniem, paserstwo oraz oszustwo na tzw. wnuczka. Funkcjonariusze odzyskali sprzęt o wartości około 50 tys. zł. Łupem sprawców padł sprzęt budowlany, elektronarzędzia, ale również opony samochodowe i rowery. Podejrzane osoby usłyszały łącznie 12 zarzutów.

Z materiałów Policji.

Tymczasowo aresztowany za napady na starsze kobiety
– zamaskowany podejrzany groził nożem.


Policjanci z powiatu zgorzeleckiego, w wyniku podjętych działań, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o rozboje z użyciem noża oraz włamania do mieszkań i kradzieże mienia. Zamaskowany sprawca wchodził do mieszkań kobiet w wieku powyżej 80 lat, groził nożem i zabierał pieniądze. Mężczyzna, który usłyszał już zarzuty, decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Teraz może mu grozić nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z powiatu zgorzeleckiego, w wyniku podjętych działań, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o rozboje z użyciem noża oraz włamania do mieszkań i kradzieże mienia. Zamaskowany sprawca wchodził do mieszkań kobiet w wieku powyżej 80 lat, groził nożem i zabierał pieniądze.

Z materiałów Policji.
20150820kwpk cePolicjanci z Zabrza zatrzymali sprawców brutalnego rozboju. Mężczyźni wtargnęli do mieszkania i, żądając gotówki, sterroryzowali mieszkającą tam rodzinę. 35-latek oraz jego o dwa lata starszy wspólnik zostali tymczasowo aresztowani. Za popełnione przestępstwo zatrzymanym grozi kara do 12 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w niedzielny wieczór w zabrzańskiej dzielnicy Rokitnica. Zatrzymani wtargnęli do mieszkania na parterze budynku przez otwarte okno. Mężczyźni sterroryzowali mieszkająca tam rodzinę, żądając gotówki. Gdy jej nie otrzymali, dotkliwie pobili właścicieli lokalu. Z mieszkania zabrali telefony komórkowe, aparat fotograficzny, głośniki komputerowe i gitarę. Grożąc podpaleniem i skrzywdzeniem dzieci, zażądali od małżeństwa pieniędzy, po które mieli przyjść później.

Z materiałów Policji.

Policjanci z Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto zatrzymali podejrzanego o zgwałcenie młodej kobiety. Do zdarzenia doszło 3 sierpnia br. w okolicach jeziora Malta w Poznaniu. Zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 12 lat więzienia.

Policjanci z Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto 12 sierpnia br. zatrzymali podejrzanego o zgwałcenie młodej kobiety. Zatrzymany mężczyzna to 25-latek z Koszalina, wcześniej nie notowany w rejestrach policyjnych. Od pewnego czasu mieszkał w Poznaniu i pracował w sklepie jako ochroniarz.

Z materiałów Policji.

Poznańscy policjanci zatrzymali sprawców włamań, które miały miejsce w okolicach Starego Rynku. Mężczyźni włamywali się do sklepów i lokali gastronomicznych. Ich łupem padały telefony, laptopy, asortyment sklepowy oraz pieniądze. Łączną sumę strat spowodowanych przestępczą działalnością mężczyzn oszacowano na kwotę prawie 20 tysięcy złotych. Za przestępstwa, których dokonali, grozi im kara nawet 10 lat więzienia.

Z materiałów Policji.

naposciel2

Głogowscy policjanci zatrzymali trójkę mieszkańców województwa wielkopolskiego, podejrzanych o to, że pod pozorem sprzedaży pościeli, ukradli pieniądze z jednego z domów na terenie powiatu polkowickiego oraz usiłowali w podobny sposób uzyskać pieniądze w jednym z lokali mieszkalnych na terenie powiatu głogowskiego. Zatrzymani to dwie kobiety w wieku 46 i 69 lat oraz 50–letni mężczyzna.

Z materiałów Policji.

Prawie 200 zarzutów usłyszało 5 mężczyzn zatrzymanych przez brzeskich kryminalnych. Według funkcjonariuszy zatrzymani odpowiadają za włamania i kradzieże, a także pobicie i rozbój. Mężczyźni działali na terenie całego województwa opolskiego. Za swoje czyny odpowiedzą teraz przed sądem. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Od kilku miesięcy brzescy kryminalni pracowali nad sprawą włamań do domów jednorodzinnych, piwnic i altan działkowych. Funkcjonariusze ustalili, że ze sprawą może mieć związek 5 mieszkańców powiatu brzeskiego. Mężczyźni w wieku od 27 do 54 lat zostali zatrzymani. Zebrane informacje oraz zabezpieczone dowody pozwoliły na przedstawienie zatrzymanym niemal 200 zarzutów różnego rodzaju przestępstw przeciwko mieniu.

Z materiałów Policji.

Mokotowskich wywiadowców zaalarmowano o 3 nad ranem informacją, że przy ulicy Puławskiej kilka osób próbuje włamać się do kiosku. Jak się okazało, podczas kontroli budynku Komendy Głównej Policji umiejscowionej po drugiej stronie dyżurny usłyszał podejrzany hałas. Wyjrzał więc przez okno i zauważył grupkę mężczyzn próbujących włamać się do kiosku. Policjanci z Mokotowa natychmiast pojechali na miejsce. Zastali tam kilka osób, które na widok radiowozu próbowały chować się w pobliskich krzakach lub uciekać.