SR0WX jest projektem skupiającym stacje, które na częstotliwości 144.950 FM co kwadrans podają głosowo informacje meteorologiczne.
Na komunikat składa się:
- raport o stanie pogody,
- prognoza pogody oraz
- informacje o ewentualnych zagrożeniach hydrologicznych i meteorologicznych.
Obecnie działa około 10 takich stacji w Polsce.
Sercem każdej ze stacji jest komputer z odpowiednio skonfigurowanym oprogramowaniem sr0wx.py (rozpowszechnianym na zasadach Open Source, github.com/sq6jnx/sr0wx.py/). Oprogramowanie to pobiera informacje z Internetu i po przetworzeniu podaje je głosowo, w języku polskim. Do komputera podłączony jest nadajnik pracujący na częstotliwości 144.950 FM.
W sytuacjach ekstremalnego zagrożenia opiekun stacji ma możliwość wysłania krótkiego komunikatu SMSem lub też odtwarzania "komunikatu specjalnego" poprzez włożenie pendrive w port USB komputera.
Pomysł zrodził się w głowach dwóch wrocławskich krótkofalowców, Dawida SQ6EMM oraz Michała SQ6JNX. Bardzo szybko, bo już w lutym 2009, stacja działała testowo z domowego QTH SQ6EMM a następnie, w ramach porozumienia z Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, trafiła na budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu skąd nadaje spod znaku SP6YRE.
Pomysł zaczął się szybko rozprzestrzeniać na cały kraj: szybko ruszyła stacja w Brzegu (woj. opolskie) i Jaśle a następnie dołączyły stacje w Nowym Sączu, Łodzi, Katowicach, Poznaniu... Dziś jest ich już dziesięć.
Niektóre z nich korzystają ze swoich, niekiedy bardzo lokalnych, źródeł informacji.
> Oprogramowanie powinno działać na każdym, nawet dziesięcioletnim komputerze, co sprawia, że koszty uruchomienia stacji mogą być niemal zerowe. Najlepsze efekty osiągamy jednak korzystając z małych komputerów, zwanych terminalami, zasilanych z 12V, które nie posiadają żadnych elementów mechanicznych (do 150 zł/szt w zależności od konfiguracji). Dobrym uzupełnieniem są jednokanałowe radiotelefony (nawet bez odbiornika) na 144.950.
obecnie prace prowadzone są pod kontem pracy sr0wx jako automat podający zagrożenia o wypadkach i utrudnieniach na kanale CB-Radio
Komentarze