Pomijając fakt, że w naszej ocenie nazwy typu „pudełko życia” „koperta życia” „opaska życia” itp. są wynikiem modyfikacji ustanowionej kilkadziesiąt lat temu przez nas nazwy "Sieć Życia" i stanowią naruszenie naszych praw chronionych przepisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także odnosimy wrażenie, że sprzedawcy chcą w ten sposób wywołać mylne przeświadczenie, że rozwiązania te są aprobowane przez naszą organizację, to przede wszystkim wkładanie części dokumentacji medycznej do pudełka i na dodatek umieszczanie tego pudełka w lodówce uważamy za wysoce niewłaściwe.

Jedyny pomysł, który nam przychodzi do głowy, dlaczego ktoś wymyśla umieszczanie pudełka w lodówce, to że pudełko, które ma być wkładane do lodówki, musi mieć atest na kontakt z żywnością i tym samym pewnie jest o wiele droższe niż zwykłe pudełko plastikowe, które takiego atestu nie ma – można więc na nich najprawdopodobniej o wiele więcej zarobić.

Dodatkowo pomysł z lodówką jest bardzo niefortunny, może przyczynić się do stawiania zarzutu członkom ekipy Pogotowia Ratunkowego, że zabrali z lodówki drogą wędlinę lub np. schowane tam pieniądze.

Do takiego pudełka czy koperty, z reguły nie zmieści się posiadana przez starszą osobę, cała jej dokumentacja medyczna, która w żadnym wypadku nie powinna być rozdzielana.

Cała dokumentacja medyczna powinna być przechowywana w jednej teczce (np. bardzo tania, zwykła tekturowa teczka na dokumenty) z dużym wyraźnym napisem „dokumentacja medyczna” i położona w widocznym miejscu tak, aby członkowie ekipy zespołu Pogotowia Ratunkowego mogli ją łatwo zauważyć – jest to szczególnie ważne, zwłaszcza w sytuacji, gdy ratownicy zabierają z domu osobę nieprzytomną lub taką, z którą kontakt jest znacznie ograniczony.

Pamiętajmy! Teczka z dużym wyraźnym napisem „dokumentacja medyczna” położona na wierzchu w widocznym miejscu, a nie schowane w lodówce jakieś pudełko czy koperta!

Pobierz opis "Teczki Życia":  plik doc  ;  plik pdf  ;  plik rtf  ;  plik odt  

Jedynie wychodząc z domu, warto mieć przy sobie opracowaną przez Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej „Kartę Życia”, zawierającą cenne, podstawowe informacje, które w sytuacji, gdy dana osoba nie będzie w stanie ich udzielić, mogą przyczynić się do znacznego usprawnienia akcji ratunkowej.

Kliknij tu, aby zobaczyć informacje o „Karcie Życia” i pobrać taką kartę do wydrukowania.